بحث در مورد آزمون مرحله دوم سی و ششمین دوره المپیاد ریاضی

در این تالار گفت‌وگو قصد داریم به هم‌راه دانش‌آموزان، علاقه‌مندان به ریاضیات، علاقه‌مندان به المپیاد ریاضی و المپیادی‌های قدیمی در مورد آزمون امسال بحث کنیم. با وارد شدن به صفحه بحث مربوط به هر سؤال شما هم می‌توانید در مورد آن سؤال بحث کنید. خوب است که افرادی که راه‌حل جالب یا ابتکاری در مورد سؤالی دارند آن را مطرح کنند تا هم با راه حل‌های مختلف آشنا بشویم و هم بتوانیم از این طریق آرشیوی از راه‌حل‌های سؤال‌های آزمون مرحله دوم امسال تهیه کنیم. حتی اگر راه‌حل شما  ناقص است آن را بنویسید تا با کمک دیگران تکمیل شود.

اگر مایل هستید، ضمن دادن نظر، خودتان را هم معرفی کنید و بگویید در کدام مدرسه و چه مقطعی درس می‌خوانید.

پیش‌نهاد: بحث را به موضوعاتی مثل حدس زدن کف نمره قبولی نبرید؛ چنین بحث‌هایی تقریباً هیچ فایده‌ای ندارد و حیف است به جای یک گفت‌وگوی علمی وقت خود را صرف آن کنیم.

بیایید در مورد برنامه‌های آینده بحث کنیم:

 • مسیر وب‌گاه از اکنون تا اعلام نتایج مرحله دوم: شما از وب‌گاه المپیاد ریاضی انتظار دارید که از حالا تا اعلام نتایج مرحله دوم چه برنامه‌هایی را پیش بگیرد. می‌توانید اگر ایده‌ای سودمند دارید، آن را با جزئیات توضیح دهید. البته توان ما هم محدود است.
 • اگر در آزمون پذیرفته نشوید، چه می‌کنید؟ آیا فکر می‌کنید تلاش‌هایتان کاملاً بی‌فایده بوده است؟

جواب و راه‌حل خود را با دیگران در میان بگذارید تا دیگران آن را نقد کنند و اگر درست بود از شما یاد بگیرند. اگر می‌توانید سؤال را تعمیم دهید و یا حدسی در این مورد دارید آن را هم بنویسید.

حتماً نظرات دیگران را بخوانید و تا جای ممکن از درج نظر تکراری پرهیز کنید.

بیایید در مورد سؤال‌ها بحث کنیم:

بحث در مورد سوال 1

بحث در مورد سوال 2

بحث در مورد سوال 3

بحث در مورد سوال 4

بحث در مورد سوال 5

بحث در مورد سوال 6

22 دیدگاه

 1. mathsr

  سلام من نمیدانم بچه های علامه حلی چه فکر کرده اند که نمره را 57 اعلام کردهاند.
  اگر سوالات امسال را با سوالات سال 94 مقایسه کنید متوجه می شوید ازمون امسال کمی سخت تر بوده است (البته کلی) و نمره کف سال 94 که از چند نفر پرسیدم برابر 17 بو ده است و به گفته چند نفر از اساتید به صورت کلی سطح دانش اموزان امسال نسبت به سال 94 کمی پایین تر است (البته سطح دانش اموزان برتر که در مدارس برتر تهران درس می خوانند) لذا نمره کف امسال حدودا 19 (از 42)یا معادلا42 از 90 خواهد بود این مطلب را با چند نفر از اساتید به نام در میان گذاشتم (از دبیرستان سلام و انرژی اتمی)ان ها نیز حرفم را تایید کردند.

   1. mathsr

    ممکن است حرف شما درست باشد اما من هم از یکی ار اساتید دبیرسان سلام برسیدم ایشان با توجه به وضعیتی که از دبیرستان های تهران میدانستن گفتند بستگی به دبیرستان های شهرستان ها دارد من هم تحقیق کردم به جز چند نفری که خوب رده بودند بقیه خراب کرده بودند .

   1. mathsr

    سلام برای 40 نفر اول نمره کف 23 بوده اما چون شصت و خورده نفر قبول کردن نمره کف 17 شد البته من این را از اقای میران زاده نقره جهانی 2017 پرسیدم .
    ازمون روز اول امسال واقعا ساده بود اما ازمون روز دوم کمی سخت تر از سال 94 بود و من کلی گفتم.

 2. Alireza1111

  متاسفانه هنوز یک ماه تا اعلام نتایج مونده…اما باید واقع بین بود!من که به عنوان یک کلاس دهمی شهرستانی،نسبتا خوب دادم و 48تا50 می شم؛اما این یک حقیقته که در تهران امکانات خیلی خیلی بیشتره و طبیعی هم هست که هر سال حداقل80 درصد قبولی ها تهرانی اند… و از طرفی،کف قبولی رو هم نمی شه به طور قطعی گفت ولی به احتمال خیلی خیلی زیاد،دسته کم 55 هست:(
  خیلی ها هستن که 4تا سوال رو کامل حل کردن(حداقل20 نفر)من بعید می دونم که کف امسال حتی زیر 54 باشه چون آزمون امسال خیلی خیلی ساده تر از آزمون سال های پیشین بود…

  1. mathsr

   سلام دقت کنید امسال 60 نفر قبول می کنند و کسانی که سال بیش مدال گرفتند با کسانی که مدال نگرفتند و امسال ازمون دادند مقایسه نمی شوند.
   یعنی لا اعتراضی ها حدود 80 نفر میشوند شما که می گویید 20 نفر 60 نفر دیگه می مونه ونمره کف میاد حوالی 42 تا 45 البته من خودم در ازمون بین 70 تا 75 نمره می گیرم و هدفم از بحث این نیست که بخواهم خودم را توجیه کنم صرفا می خواهم به طور منطقی نمره کف را با کمک دوستان بیش بینی کنم.

    1. mathsr

     سلام از یه جزوه ای بود که دقیقا خضور ذهن ندارم اما نویسنده اش justin stevens بود .تو گوگل بزنید فکر کنم بیاد هم چنین در قسمت مقالات سایت aops بروید خوب است . هم چنین سایت اقای یوف ژاعو از دانشگاه Mit نکات بدی نداشت .ویدیوهای دوره تابستان هم خیلی خوب است.

   1. Dadgarnia

    من دیدگاه های شما رو که خوندم متاسفانه اطلاعات اشتباه بسیاری رو منتقل کردید. فقط کسانی که سال دهم مدال طلا بگیرن از مرحله دوم معاف میشن و بقیه مدال دار ها باید آزمون بدن و فرقی بین اونا و کسانی که مدال ندارند وجود نداره. پارسال هم فقط یک سال دهمی طلا گرفت و بقیه اعم از مدال دار و غیره همه با هم مقایسه میشن. سال های پیش هم به این دلیل دوره 80 نفره میشد که نمرات یکسان زیادی وجود داشت و امسال با توجه به دقیق تر کردن نمرات احتمال رخ دادن این اتفاق پایین اومده.

    1. mathsr

     سلام خیر امسال با سنوات گذشنه فرق می کند من مثل شما اول فکر کدم فقط طلا ها هستند اما پس از تحقیق مطمعن شدم که امسال تمام کسانی که سال پیش طلا گرفتند بدون ازمون اما کسانی که برنز یا نقره شدند ازمون می دهند اما با ما مقایسه نمی شوند.

 3. a2311

  حدس رده ب با توجه به کف هایی که در سال های گذشته پیش بینی کرده،معمولا بیشترین نزدیکی با کف ازمون رو داشته که امسال هم حداقل ۵۷ اعلام کرده اند ولی خود اقای مقیمی در وبلاگ نوشته که به نظر خودم کف بالاتر از ۶۰ است.

پاسخ دهید