بحث در مورد آزمون مرحله اول سی و ششمین دوره المپیاد ریاضی

در این تالار گفت‌وگو قصد داریم به هم‌راه دانش‌آموزان، علاقه‌مندان به ریاضیات، علاقه‌مندان به المپیاد ریاضی و المپیادی‌های قدیمی در مورد آزمون امسال بحث کنیم. با وارد شدن به صفحه بحث مربوط به هر سؤال شما هم می‌توانید در مورد آن سؤال بحث کنید. خوب است که افرادی که راه‌حل جالب یا ابتکاری در مورد سؤالی دارند آن را مطرح کنند تا هم با راه حل‌های مختلف آشنا بشویم و هم بتوانیم از این طریق آرشیوی از راه‌حل‌های سؤال‌های آزمون مرحله اول امسال تهیه کنیم. حتی اگر راه‌حل شما منجر به پاسخ نادرست شده است و نمی‌دانید اشکال آن چیست، راه‌حل اشتباه خود را بنویسید تا با کمک دیگران مشکل آن مشخص شود.

پیش‌نهاد: بحث را به موضوعاتی مثل حدس زدن کف نمره قبولی نبرید؛ چنین بحث‌هایی تقریباً هیچ فایده‌ای ندارد و حیف است به جای یک گفت‌وگوی علمی وقت خود را صرف آن کنیم.

بیایید در مورد برنامه‌های آینده بحث کنیم:

 • مسیر وب‌گاه از اکنون تا آزمون مرحله دوم: شما از وب‌گاه المپیاد ریاضی انتظار دارید که از حالا تا مرحله دوم چه برنامه‌هایی را پیش بگیرد. می‌توانید اگر ایده‌ای سودمند دارید، آن را با جزئیات توضیح دهید. البته توان ما هم محدود است.
 • اگر در آزمون پذیرفته نشوید، چه می‌کنید؟ آیا فکر می‌کنید تلاش‌هایتان کاملاً بی‌فایده بوده است؟
 • سال دهمی‌ها! اگر امکان شرکت در آزمون به شکل آزمایشی را بیابید چه خواهید کرد؟ همان‌طور که می‌دانید قرار است امسال 600 دانش‌آموز دهمی و یازدهمی به مرحله دوم راه پیدا کنند و 900 دانش‌آموز دهمی، بتوانند به شکل آزمایشی در آزمون شرکت کنند.

بیایید در مورد سؤال‌ها بحث کنیم:

جواب و راه‌حل خود را با دیگران در میان بگذارید تا دیگران آن را نقد کنند و اگر درست بود از شما یاد بگیرند. اگر می‌توانید سؤال را تعمیم دهید و یا حدسی در این مورد دارید آن را هم بنویسید.

حتماً نظرات دیگران را بخوانید و تا جای ممکن از درج نظر تکراری پرهیز کنید.

شما هم موضوعی را برای بحث پیش‌نهاد کنید:

 • موضوعی برای بحث پیش‌نهاد بدهید: ممکن است که در این ایام موضوع جدیدی برای بحث به موضوعات فوق اضافه شود. شما هم اگر موضوعی برای بحث سراغ دارید که به نوعی به این تالار گفت‌وگو مربوط است آن سؤال را مطرح کنید تا پس از تأیید آن را به عنوان یک موضوع بحث جدید عنوان کنیم.

125 دیدگاه

 1. Negin

  ببخشید اول اینکه به نظر من ازمون امسال بسیار سخت تر از سال های پیش بود دوم چون یه سری از بچه ها یازدهمی هستن و در صورت قبول نشدن باید برا کنکور بخونن یا یه کف تقریبی بدین و یا حداقل جواب ها رو زودتر اعلام کنینچون واقعا میتونه بهمون اسیب بزنه و سوما واقعا چرک نویس سوالات بسیار کم بود و حداقل ۱ یا ۲ صفحه نیاز داشت

  1. omid.naghshineh

   سلام.
   پاسخ‌نامه اولیه به‌زودی و رسماً اعلام خواهد شد.
   نمره قبولی بعد از مشخص شدن نمرات قابل محاسبه است. فکر خودتان را صرف حدس زدن آن نکنید که هیچ سودی ندارد.
   دفترچه شما چند صفحه چرک‌نویس داشته است؟

 2. M.L

  دوستمون به نام حسین گفته نامردی که فقط 600 نفر در مرحله اول قبول شوند. ولی من می خواهم بگم که ظلم و بی عدالتی و بازی با سرنوشت بچه هایی که ٢ سال عمر خودشون شب و روز صرف خواندن مباحث المپیاد کردند و حالا یک شبه با یک تصمیم نابهنگام آنهم در نزدیکی آزمون مرحله اول، اینطور ناجوانمردانه شانس و امید را از بچه هایی که با توجه به سالهای گذشته قبولی مرحله اول را آسون تصور می کردند و ماهها به حل مسایل مرحله دوم از سال١٣۶٢ تا سال ١٣٩۵ و حل مسایل مرحله سوم یعنی جهانی و المپیاد کشورهای دیگر پرداختند تا با فرض قبولی راحت در مرحله اول برای آزمون های مراحل بعد با توجه به فرصت کم آمادگی برای مراحل بعد آماده شوند. این داستان خیلی از بچه ها ی دیگه از جمله تعدادی از دوستان هم کلاس المپیادی من است که از تیر ماه امسال تمام وقت زیر نظر استادمون مرحله دومی و سومی کار می کردیم و حالا به همین راحتی پشت میز نشستن و یه دفعه براشون تصمیم سرنوشت ساز گرفتن آنهم فقط چند هفته مانده به آزمون و درست زمانی که دست بر قضا این چند هفته را هم مشغول امتحانات پایان ترم اول بودیم. آیا این سزاواره؟ آیا درست و منطقیه؟ آیا عادلانه است؟ خدا را خوش میاد که به همین راحتی یکشبه و نابهنگام سرنوشت ما را نسنجیده بهم بزنند و زحمات ما را پایمال کنند؟ و روند بیش از سی ساله آزمون را که بر اساس آن برنامه ریزی کرده بودیم ناگهانی و دیر هنگام تغییر عمده بدهند و زمانی اعلام کنند که دیگه فرصتی برای جبران و تغییر برنامه مطالعاتی نداشتیم, نباید چند ماه جلوتر یا اول سال تصمیم می گرفتند و به بچه ها فرصت برنامه ریزی و تمرکز بیشتر بر آزمون مرحله اول می دادند؟ مگه سبک و سیاق آزمون و مسایل مرحله اول با دوم و آمادگی برای هر کدوم از آنها متفاوت نیست؟ پس چرا به ما فرصت ندادند؟ عادت کردیم به غافلگیری، من که به همین دلیل از قبل استرس و نگرانی داشتم تو آزمون استرسم بیشتر شد و نتونستم بر خودم مسلط شوم. دردمون را باید به کی بگیم؟ باید چکار کنیم؟ با اینکار بچه های قوی تر که خودشون برای مراحل بعد آماده کرده بودند حذف و فیلتر میشند. غیر از اینه؟ من که نمی گذرم و به خدا شکایت می کنم، قضاوت را به خدا واگذار می کنم. توکل به خدا….

   1. hamidkameli

    سلام.
    به نظر من جواب شما قانع کننده نبود. البته فکر می کنم شما بهتر از من به این موضوع آگاه هستید.
    این بررسی های اماری می تونه بعد از مرحله دوم 96 اتفاق بیوفته و خیلی زودتر به بچه ها این نحوه ی آزمون اعلام بشه.
    البته من با این نوع ازمون بسیار موافق هستم ، اما ایرادی که گرفته شده (دیر اعلام شدن نوع ازمون ) کاملا منطقی و به جا است.

  1. omid.naghshineh

   سلام.
   آزمون آزمایشی چندین سال پیش برای دانش‌آموزان سال اول دبیرستان (یعنی سال نهمی) وجود داشت. این آزمون فقط برای این است که دانش‌آموز فضای واقعی آزمون را تجربه کند و در هر صورت امکان ورود به مرحله بعد را ندارد.

 3. Soroush

  سلام آقای دکتر نقشینه
  من یه نقدی نسبت به سوال دو ( کد دفترچه یک ) دارم . به نظر من سوالش خیلی واضح نبوده . تعداد صفحات رو خواسته . حالا آدم نمی دونه منظورشون از صفحه خط برش هاست که ۳ تاست یا صفحات ایجاد شده بعد از برش که ۴ تاست . مثل سوال جناب خان سال پیشه و یکم دو پهلوعه . ممنون از توجهتون

 4. Ashkan Shakiba

  دوستانی که همش میگن پاسخنامه بذارین یا کف قبولی چنده
  کانال @doretala96exams که مال مدال های طلای المپیاد پارساله پاسخنامه سوالات رو از دیروز گذاشته
  و بر اساس نمره کسانی که نمره شونو حساب کردن و برای اونا فرستادن یه نمودار و میانگین هم از نمرات تهیه کردن

 5. M.L

  سلام استاد گرامی جناب آقای دکتر نقشینه ؛
  با تشکر از توجه تان، من منظورم تصمیم یک شبه نبود حتماً مدتی بررسی و تصمیم گیری شده ولی من از دیر و نابهنگام اعلام شدن تصمیم در آستانه آزمون مرحله اول آنهم در حالیکه ماه گذشته را مشغول امتحانات پایان ترم بودیم و فرصتی برای تغییر برنامه و تمرکز بیشتر بر آزمون مرحله اول نداشتیم، گله کردم اینکه یکدفعه 60 درصد ظرفیت قبولی مرحله اول کم بشه اهمیت آن را زیاد می کنه و شانس قبولی را خیلی کم می کنه مخصوصاً برای کسانی که ماهها تمرکز خود را بر حل سوالات مرحله دوم گذاشته اند دیگر فرصت جبران و اصلاح وجود نداشته و این آخرین فرصت را بی رحمانه از ما می گیرد. این تصمیم بزرگ و سرنوشت سازیه که درست بود حداقل چند ماه قبل اعلام می شد تا بچه ها فرصت برنامه ریزی متناسب با تغییر اعمال شده را داشته باشند. یا اگر دیر تصمیم گیری شده سال بعد به اجرا در آید. استاد عزیز نمی خواهم وقت گرانقدرتان را بگیرم شما شخصیت علمی و اندیشمندی هستید خواهش می کنم در مورد گفته های قبلی بنده کمی تامل و تفکر کنید و وجدانی و خدایی قضاوت کنید که آیا حرف غیراصولی و غیرمنطقی زده ام؟
  استاد عزیز متاسفم که اینو میگم ما کلاس یازدهمی ها قربانیان آزمایشگاهی برنامه های اصلاحی آموزش و پرورش شده ایم. نظام جدید که از کلاس ششم ابتدایی شروع شد سال به سال روی ما آزمایش شد هرسال کتاب های جدید تهیه و آخر تابستان و بعضی از آنها در مهر به دست ما رسید و روی ما آزمایش و سالهای بعد از نظر حجم و محتوا اصلاح شد. برای معلم هامون هم تازگی داشت و تجربه اش را نداشتند و بنده های خدا با همه گرفتاری و مشغله زندگی باید خودشون را تطبیق می دادند که سخت بود ولی خوب روی ما کسب تجربه و مهارت اندوزی شد. کلاس ششم به عنوان اولین سال نظام جدید خانم معلم ما رشته و تخصصش معارف بود کلاسمون مخصوصا در علوم و ریاضی پیش نرفت مساله های کتاب ریاضی را من و یکی، دوتا از بچه ها تو کلاس حل می کردیم خلاصه بنده خدا بعد از دو ماه به مدرسه دیگه منتقل شد ما هم دو هفته ای بدون معلم بودیم آخرش به سختی و با التماس چند نفر از ما به مدارس دیگر رفتیم در حالیکه خیلی از دیگران عقب بودیم، نمی دونم بقیه هم کلاسی هایم چکار کردند نتیجتاً در پایان سال در آزمون تیزهوشان رد شدم البته خودم هم مقصر بودم چون ترازم خوب بود ولی بچگی و کم تجربگی کردم و نمرات منفی ترازم را از کمی از تراز قبولی پایینتر آورد ولی خدا را شکر نمونه دولتی قبول شدم. بعد از آن ضربه سه سال تمام تلاش کردم کلاسهای تقویتی رفتم خانه ریاضی رفتم سه سال آزمون های مستمر هفتگی قلمچی را رفتم تا کلاس نهم آن شکست را جبران کنم و دبیرستان تیزهوشان قبول شوم اما استاد حدس بزنید چی شد، بله آزمایش دیگری در راه بود طبق معمول دقیقه نود اعلام کردند که از امسال دیگر برای کلاس نهمی ها آزمون تیز هوشان برگزار نمی شود البته از سال بعد نظرشون برگشت و دوباره آزمون تیزهوشان برای کلاس نهمی ها برگزار شد و هنوز هم ادامه دارد. فقط آموزش و پروش یا بهتر بگیم سمپاد این فرصت و این حق را بی رحمانه از من و هم دوره های من که الان کلاس یازدهمی هستند گرفت و ما را بعنوان آزمایشگاهی بیشتر انگشت نما کرد. استاد این سزاوار بود؟ گفتم چاره چیه، آزمون می دهم، می روم نمونه دولتی اما دفترچه که آمد دیدم بازم دست برقضا نمونه دولتی منطقه ما ( منطقه 13) را از لیست حذف و گفتند باید منحل شود و بچه های منطقه ما را ملزم به انتخاب منطقه چهارده کردند که خوب خیلی دور بود و پدرم اصلاً اجازه شرکت در آزمون را نداد و به دبیرستان دیگری رفتم. البته این هم ظاهرا آزمایشی بود چون بعدش بازهم نظرشان تغییر کرد و آن دبیرستان به عنوان نمونه دولتی مجددا ادامه کار داد. از آن زمان دو سال کلاس المپیاد رفتم و شب و روز خوندم ولی همانطور که قبلا گفتم عمدتاً مرحله دومی و حتی سومی کار کردیم و تقریباً تمام دوره های مرحله دوم را کار کردیم چون طبق روند چند ده سال گذشته قبولی مرحله اول را راحت تصور می کردیم و امسال امید نتیجه گرفتن را داشتم که خبر کاهش 60 درصدی قبولی مرحله اول شوکه ام کرد علاوه بر کاهش عمده در ظرفیت، تعداد و نوع سوالات، سبک پاسخنامه (صرف نظر از کم رنگ، ناخوانا و گیج کننده بودن و غلط تایپی آن) تغییر کرد و خیلی دیر و نابهنگام اعلام شد و غافلگیری دیگری بود در ادامه برنامه های اصلاحی آموزش و پرورش و ادامه سریال آزمایشات بر روی نسل هم دوره من به عنوان قربانیان آزمایشگاهی که دقیقاً و تصادفاً همه تغییرات و آزمایشات بصورت غافلگیرانه روی آنها انجام گرفته است.
  من که متاسفانه سواد ریاضیم کم است، از دوستان المپیادی عضو تالار می پرسم که بعنوان یک مساله ریاضی در یک نظام آموزشی چه در ایران و چه در دنیا چقدر احتمال دارد که اینهمه تغییرات و آزمایشات بصورت تصادفی روی یک نسل یا به عبارتی ورودی های یک سال مشخص، از ابتدای ورود به سیستم تا فارغ التحصیلی بصورت غافلگیرانه صورت پذیرد؟
  اگر پر حرفی کردم خیلی خیلی از همه اعضای تالار بویژ استاد و سرور گرامی جناب آقای دکتر نقشینه معذرت می خواهم. دلم از آموزش و پرورش پر بود قضاوت را به خداوند تعالی و شما عزیزان واگذار می کنم.

  1. omid.naghshineh

   دوست عزیز، که البته نام‌تان را نمی‌دانم، سلام.
   مطمئناً انتظار ندارید که من پاسخ‌گوی موارد ذکر شده باشم.
   در مورد این تصمیم واقعیت این است که هدف کسانی که برای المپیاد وقت جدی می‌گذارند دست‌کم کسب مدال کشوری است و اتفاقاً ما با پذیرفتن 1500 نفر عده‌ای را به‌اشتباه امیدوار می‌کردیم. البته نیت کسانی که این تعداد را در نظر گرفته بودند ترویج و تشویق بود و 1500 توان آن روز المپیاد ریاضی برای انجام تصحیح آزمون کتبی.
   در تابستان سال 96، به‌دلایلی از جمله برابر بودن تعداد زیادی نمره در مرز قبولی، بیش از 70 نفر وارد دوره تابستانی شدند. ما رتبه این عزیزان در آزمون مرحله اول را بررسی کردیم و اگر از یک رتبه حدود 500 بگذریم، رتبه بعدی حدود 300 بود.
   نتیجه این‌که اگر کسی خود را واقعاً برای مرحله دوم و بعد از آن آماده کرده است، انتظار می‌رود به‌سادگی در 600 نفر اول آزمون مرحله اول قرار بگیرد. توجه کنید که 600 نفر ده برابر 60 نفری است که قرار است به مرحله بعد راه پیدا کنند.
   به‌علاوه آیا فکر می‌کنید کسانی که هدفشان رسیدن به مدال کشوری است با این‌که بفهمند ظرفیت مرحله اول از 1500 به 600 رسیده، المپیاد را کنار می‌گذارند؟ حداکثر این است که به دلیل نگرانی وقت بیش‌تری را برای سؤال‌های چندگزینه‌ای می‌گذاشتند و لذا وقت کم‌تری را به آمادگی برای سؤال‌های مرحله دوم داشتند. آماری که ذکر شد نشان می‌دهد که این کار در واقع شانس موفقیت آن‌ها را کم می‌کرد.

 6. Axis

  سلام.
  ۶۰۰ نفر برای این آزمون واقعا کمه. در واقع آزمون اصلی مرحله دومه که سوالاتش استاندارد و مشابه مرحله جهانیه و تو مرحله اول ففط باید دانش آموز هارو گزینش کرد برای مرحله ۲ ولی با این وضعیت کسایی این مرحله رو قبول میشن که سوالات رو از کلاسای آیریسک عیناً حفظ کردن و برای مرحله اول ( که هر سال قبولی توش راحت بود ) خرخونی کردن در حالی که کسایی که برای مرحله ۲ و ۳ خودشونو آماده کردن و مطمئن بودن که مرحله اول رو قبولن تو این آزمون شانس کمتری دارن. به علاوه اینکه این آزمون پر از سوالای دو پهلو و غلط بود و به هیچ وجه استاندارد نبود.
  خواهشا ظرفیت رو بالا ببرین و در حق دانش آموزایی که سالها برای مراحل بالاتر تلاش کردن اینقدر ظلم نکنید.

 7. Soroush

  با سلام دوباره خدمت شما جناب آقای نقشینه
  راجع به سوال مکعبات ۸×۸×۸ دوباره مزاحم می شم
  مشکل من در برداشت منظور سوال کلمه ی ” صفحه ” بود که من فکر کردم منظور طراح گرامی این سوال لز کلمه ی ” صفحه ” تعداد صفحات ( قطعات ) ایجاد شده بعد از برش هاست که اون جوری جواب ۴ می شد .
  با سپاس

 8. mathsr

  سلا م اقای دکتر با عرض خسته نباشید
  من و یکی از دوستانم برای المبیاد خیلی وقته که می خوانیم اما بیش تر برای مرحله و مرحله سه و راستش را بخواهید خیلی محاسباتی کار نکردیم صرفا به هوای سال های گذشته بودیم که 1500 نفر قبول می کردند اما درست یک هفته قبل از امحانات نوبت اول موجه شدیم که تنها 600 نفر قبول می کنند در ایان امتحانات زمان برای خواندن نداشتیم و درست 5 روز بعد از امتحانات المبیاد برگزار شد خیلی از بچه هایی که خیلی کنکوری کار می کردند توانستند مقدار نسبتا بالایی را بزنند با این که نمی توانند از پس ساده ترین سوال مرحله دو برایند و ما هم که برای مرحله دو خود را اماده کرده بودیم به هوای 1500 نفر بودیم .
  اگر صلاح میدانید کمی قضاوت کنید. با تشکر

 9. Negin

  سلام ببخشید اقای نقشینه جواب های مرحله ۱ حدودا کی اعلام میشه؟؟؟ و یه سوال دیگه یکی از سوالات اشکال تایپی داشت ولی یه سری غلطش رو فهمیدن و جواب دادن اگه این سوال حذف شه تکلیف کسایی که جوابو درس نوشتن چیه؟؟؟؟

  1. omid.naghshineh

   سلام.
   ما پاسخ‌نامه را شنبه پس از آزمون به مسئولان داده‌ایم. آن‌ها باید اعلام کنند.
   اگر اشکال تایپی به‌نحوی باشد که صورت درست قابل حدس زدن باشد کسانی که جواد درست را داده‌اند نمره آن را خواهند گرفت.

 10. Delta

  سلام و خسته نباشيد، ببخشيد امكان زودتر دادن نتايج وجود نداره؟ يك ماه براي تصحيح اوراق با دستگاه واقعا خيلي زياده. مخصوصا اينكه الان تعداد قبولي ها كم و شرايط تغيير كرده امكان گفتن تقريبي كف خيلي سخت شده. ممنون ميشم اگه اقدامي در جهت تصحيح سريعتر اوراق انجام بشه تا بچه ها زودتر تكليفشونو بدونن و بتونن با خيال راحت روي المپياد يا كنكور تمركز كنن:)

  1. Ashkan Shakiba

   دوستانی که همش میگن پاسخنامه بذارین یا کف قبولی چنده
   کانال @doretala96exams که مال مدال های طلای المپیاد پارساله پاسخنامه سوالات رو از دیروز گذاشته
   و بر اساس نمره کسانی که نمره شونو حساب کردن و برای اونا فرستادن یه نمودار و میانگین هم از نمرات تهیه کردن

 11. Mahdi

  سلام .
  آخه چرا حوزه آزمون من رو اینقدر پرت انداختید چراااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا ؟ 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭
  من نتونستم شرکت کنم 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 12. hamidkameli

  منتشر نشدن پاسخنامه ی رسمی از طرف کمیته المپیاد ریاضی باعث انتشار پاسخنامه های مختلف و نه لزوما صحیح از طرف افراد مستقل در کانال ها و سایتهای مختلف می شود و باعث بالا رفتن استرس بچه ها می شود.
  آیا کمیته در زمان تصمیم گیری برای انتخاب سوالها ، به پاسخ ها دسترسی ندارد ؟ آیا این امکان وجود ندارد که حداقل یک پاسخ کلیدی ، همان روز آزمون از طرف کمیته منتشر شود.
  تعداد زیادی از دانش آموزان در شهرستان ها بعد از اعلام نتایج به طور جدی برای مرحله دو می خوانند ، در صورتی که دانش آموزانی که با معلمها در شهر های بزرگ ، کار می کنند بعد از مرحله اول با احتمال زیاد از قبولی یا عدم قبولی خود مطلع می شوند. اگر کمیته به عدالت آموزشی اهمیت می دهد، بهتر است حداقل پاسخ کلیدی رسمی را همان روز آزمون منتشر کند.

 13. M.L

  آقای دکتر نقشینه،سلام
  ببخشید خودم را معرفی نکردم, من معین هستم. لطف کردید که درد دل طولانی بنده را خواندید، قصد ناراحت کردن و گرفتن وقت عزیز شما را نداشتم. از اینکه خلاقانه و ابتکاری این فضای دوستانه را برای ما بچه های المپیادی فراهم کردید و وقت برای دیدگاه ها و درد دل ماها گذاشتید خیلی خیلی تشکر می کنم. اصلا منظورم این نبود که خدای ناکرده شما پاسخگوی بلاهایی که سر ما یازدهمی ها آوردند باشید بلکه می خواستم شما بدونید که چطور ما قربانی برنامه های آموزش و پرورش در این شش سال گذشته شدیم تا حداقل شما دیگه این فرصت را از ما نگیرید و این برنامه کاهش ۶٠ درصدی ظرفیت قبولی را روی ما آزمایش نکنید اگه دیگران آن آزمایش ها و محرومیت ها و محدودیت های سر نوشت ساز را فقط به سر ما نسل یازدهمی های امروز آوردند شما ادامه ندید. واقعا با این اعتقاد نوشتم که اعضای کمیته و باشگاه همه از پیشکسوت های المپیاد و شخصیت های علمی کشورند و قطعا وقتی از این ظلم هایی که به ما شده آگاه شوند نسل ما را بیشتر درک خواهند کرد و این فرصت و امید را از ما نخواهند گرفت حقیقتا من از اینکه بعضی از دوستای کنکوریم که اصلا المپیادی کار نکردند از من و همکلاسی هام که دو سال المپیادی و مرحله دومی و سومی کار کردیم در آزمون بهتر عمل کردند نگران و ناراحتیم و شرمنده زحمات استادمون هستیم که اسم ایشان را نمی برم. این تصمیم کمیته واقعا همه بچه ها را از موقع اعلام تا سر آزمون پر استرس و نگران کرد، این استرس را بخدا بچه های زیادی در تالارهای گفتگوهای مختلفی بیان کردن، اگه حداقل دو سه ماه فرصت برای جبران و آمادگی برای این تصمیم داشتیم زحماتمون بی نتیجه نمی موند و الان وضعیت دیگه ای داشتیم و سرخورده نبودیم و شاید آینده دیگه ای در انتظارمون بود. باز هم استاد شما صاحب اختیارید و ما هم تسلیم و محکوم به پذیرش، امیدواریم که شرایط نسل ما یازدهمی ها رو بیشتر در نظر بگیرید. امیدمون به خدا بعد به شماست. تشکر و ممنون از توجه تان

 14. yz

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مسئولین کمیته المپیاد ریاضی. من و دوستانم(الان یازدهم هستیم) از سال نهم المپیاد رو بصورت جدی شروع کردیم. و از بعد مرحله 1 پارسال خوندن برای مرحله 2 و دوره تابستانه رو خیلی سفت و سخت ادامه دادیم. متاسفانه تا قبل از بخشنامه شما اصلا به مرحله 1 فکر نمیکردیم همونطور که پارسال فکر نکردیم. ولی خیلی غیر منتظره و نزدیک به امتحانات ترم اول این بخشنامه که تعداد قبولی ها قراره به 600 نفر کاهش پیدا کنه و تجربی ها هم میتونن المپیاد ریاضی رو شرکت کنن اعلام شد. ما هم وقت زیادی برای کارکردن مرحله 1 نداشتیم. و از طرفی بعد از تموم شدن امتحانات هم حتی 1 هفته هم وقت نداشتیم. هم بنده هم دوستانم استرس زیادی برای مرحله اول داشتتیم. متاسفانه ازمونو اونطوری که باید و شاید ندادیم و نتیجه خودم و یکی دو نفر دیگرمون خیلی جالب نبود. اکثر غلطهایی هم که داشتیم سر بی دقتی هایی حاصل از استرس بود. از طرفی خیلی از بچه های دهمی و یازدهمی که حتی المپیادی هم نیستن نمرشون به نسبت بهتر شده و خب این خیلی ما رو اذیت کرد. چون ازمون امسال خیلی محاسباتی بود و بچه هایی که کنکور میخونن اومدن مرحله 1 رو اکثرا بخاطر جایزه مدرسه یا خونوادشون ثبت نام کردن. به نظر من واقعا انصاف نیستش که زحمات ما به خاطر یک ازمونی که مسائل مذکور واسش پیش اومد به فنا بره. امیدوارم که کمیته المپیاد ریاضی با تجدید نظر روی تعداد قبولی ها لطفی در حق این بچه ها بکنه. میدونم که خیلیا مثه من و دوستام زحمت کشیدن و الان زندگیشون رو هواست. امیدوارم که کمیته این لطف رو در حق ما ها که واقعا زحمت کشیدیم بکنه. ببخشید که طولانی شد.

  1. Taha1381

   اولا که جناب دکتر نشینه هم گفتند که سال پیش همه ی قبولی های مرحله ی دوم رتبشون زیر 600 بوده.دوما همه ی مدرسین المپیاد تاکید بر افزایش درصد مرحله 1 برای افزایش روحیه در دیگر مراحل دارند به نظر من این تصمیم منطقی است.

   موفق باشید.

   1. yz

    منطقی هست ولی اگر در زمان درست اعلام بشه. ضمنا ایا به نظر شما منطقیه که فقط نمرات دوره تابستانه بچه های پارسال بررسی بشن و نه سال های قبل ترش برای یه این چنین تصمیمی؟
    در هرصورت همچنان امیدوارم که کمیته تجدیدنظر کنه.

 15. mathsr

  سلام اقای دکتر با عرض خسته نباشید
  من و چند نفر از دو ستانم نزدیک به دو سال است که المبیادی می خوانیم اما بیش تر برای مرحله ذو و رحله سه اما خیلی محاسباتی کار نمی کردیم چرا که فکر می ردیم همانند سی و بنج سال گذشته 1500نفر قبول می شوند اما درست یک هفته قبل از امتحانات نوبت اول متوجه شدیم که 600 نفر قبول می شوند و امتحان یک هفته بعئ برگزار شد و بعضی از دوستانم که برای کنکور کار می کنند خیلی خوب زدند .
  اقای دکتر اگر ممکن این قانون را امسال برای یازدهمی ها اجرا نکنید و انرا به سال دیگر موکول کنید چون واقعا نمی دانستیم واگر می دانستیم قطعا محاسباتی هم کار می کردیم.
  با تشکر فراوان

  1. Taha1381

   اولا که جناب دکتر نشینه هم گفتند که سال پیش همه ی قبولی های مرحله ی دوم رتبشون زیر 600 بوده.دوما همه ی مدرسین المپیاد تاکید بر افزایش درصد مرحله 1 برای افزایش روحیه در دیگر مراحل دارند به نظر من این تصمیم منطقی است.

   موفق باشید.

   1. mathsr

    سلام دوست عریرم
    من با دیدن 1381 کنار اسمتان متوجه شدم سال دهمی هستید.و ار الان متوجه شده اید که سال دیگر که یازدهم خواهید بود 600 نفر قبول می کنند.
    اما ما سال یازدهمی ها درست یک هفته قبل از امتحانات نوبت اول متوجه شدیم.
    لذا لطفا هر موقع یازدهمی شدی نظر بده. ممنون

     1. Taha1381

      البته حمایت من از طرح به دلیل ضایع نشدن حق کسانی است که برای مرحله ی اول یه طور جدی وقت گذاشته اند.خود من از زمانی که فهمیدم 600 نفر قبولی میدن به طور جدی نشستم و مرحله ی اول کار کردم و خوشبختانه درصد خوبی را به دست اوردم.در حال که اگر قبولی 1500 نفر بود وقت خود را برای ازمون مرحله ی دوم صرف می کردم.

  2. Sh.sarafrazi

   کاملا درسته در مدرسه ما کسی بوده که کمتر از یک پنجم ما خونده ولی چون برای مرحله اول اماده می شده نمرش از ما بالاتر می ره و اون شاید قبول شه و ما نه ولی چنین فردی قاعدتا در مرحله دوم هیچ نمره ای نخواهد اورد.

 16. Ali1221

  با سلام
  فرموده شما در مورد این که بعد از کلی جلسه به نتیجه قبولی تنها 600 نفر رسیده اید مورد قبول همه بچه ها می باشد. حتی من از بچه های المپادی سالهای قبل شنیده ام در مورد زحماتی که شما میکشید. ولی این طرح به خاطر دیر اطلاع رسانی شدن موجب شده است تا اکثر بچه ها برنامه المپیادی مناسب با آن نداشته و نتیجه خوبی نگیرند. از شما خواهشمندیم تا امسال این طرح را اجرا نکنید تا زحمات بچه ها هدر نرود.
  با تشکر از زحمات شما

 17. M.L

  سلام به جناب آقای دکتر نقشینه و همه دوستان عضو وبگاه؛
  من روی صحبتم با آقای Taha است، شما که کلاس دهمی هستید آیا این درسته که از تصمیمی دفاع کنی که با سرنوشت بچه های کلاس یازدهم بازی می کنه، نظر مثبت بدی و از اون دفاع کنی؟ شما که سال اول المپیادتون و به قول خودتون مرحله اولی کار کردی طبیعی که عملکرد بهتری در آزمون داشته باشی در صورتی که طی دهها سال یا حداقل سالهای اخیر تاکید و برنامه همه اساتید بر آمادگی برای مرحله دوم است چون رقابت اصلی و سنگین و استاندارد و مطابق با مرحله جهانی است، در حالیکه مرحله اول این طور نبوده و قبولیش بسیار راحت تر بود تا اینکه این تصمیم غافلگیرانه و دیر اعلام شد که ایکاش اصلا اعلام نمی شد و بدون اعلام اجرا می شد چون در این صورت شوک و استرسی هم به بچه های یازدهمی وارد نمی شد شاید تو آزمون با آرامش بیشتر عملکرد بهتری از خود نشان می دادند, هر چند اگر چند ماه پیش اعلام می شد ما هم فرصت برابری برای رقابت با بچه هایی که مرحله اولی کار کرده بودند پیدا می کردیم و خودمون را بیشتر برای مرحله اول آماده می کردیم. البته برای بچه هایی که تازه المپیاد را شروع کردند و دهمی هستند طبیعی است که سطح پایین و مرحله اولی کار کنند تازه باز آنهم بستگی به تجربه و طرز تفکر استاد و سطح دانش و آمادگی شاگردانش دارد. ولی اینکه شما می گویید همه اساتید تاکید بر زدن درصد بالا در مرحله اول دارند را من اولین بار دارم از شما می شنوم اگر ممکن است یکی از این اساتید را معرفی نمایید تا ما هم بشناسیم. تا آنجایی که من مستقیم و یا غیر مستقیم (از طریق دوستانم) از اساتید معروف اطلاع دارم همه آنها تاکید بر آمادگی حداقلی برای مرحله اول و آمادگی حداکثری برای مرحله دوم دارند دلیلش را بالا توضیح دادم با منطق ریاضی هم همخوانی دارد زیرا شما اگر برای رقابت در مرحله دوم که رقیبان آماده تر و قدر تر هستند و مباحث هم بسیار سنگین تر و خلاقانه تر و از طرفی زمان هم کمتر است و تجربه ومهارت حل مساله بالاتری می خواهد، از قبل خود را آماده نکرده باشی هیچ شانسی نداری و نتیجه ای نمی گیری در حالیکه هر کس در این مسیر قدم بر می دارد هدف آرزوی قبولی در مرحله دوم را دارد نه مرحله اول و بر این اساس برنامه ریزی و تلاش می کند. انشاالله موفق باشی

 18. Sh.sarafrazi

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر نقشینه.
  طبق گفته یکی از دوستان (mathsr) من هم با یکی از دوستانم زمان بیشتر خود را روی حل مسائل مرحله دوم گذاشته بودیم و فکر نمی کردیم مرحله اول مشکل تر شود چون معمولا رسم بر این بوده که سوال های مرحله اول ابتکاری باشد ولی یکی از سوال ها (سوال پلاک) روش حل داشته و دوم آنکه دیر خبر دار شدیم که مرحله اول 600 نفر شده و اینکه با شروع امتحانت بوده و ما امکان اماده شدن را نداشتیم. لطفا در تعداد نفرات قبول شده صرف نظر کنید.
  خیلی ممنون.

 19. Ali1221

  ما بچه های شهرستانی با هیچ استادی المپیاد کار نکردیم. به همین دلیل درصد مرحله اول بالا یا کم شدن تعداد قبولی ها به ما گفته نشده. از شما خواهشمندیم تعداد قبولی های امسال همان 1500 نفر باشد تا ما هم بتوانیم شانس حضور در مرحله 2 را داشته باشیم و هدف اندیشیدن که هدف المپیاد میباشد برای ما نیز فراهم گردد. در ضمن ما نیز برای مرحله 2 خودمان را آماده کرده ایم و آمادگی مرحله اولمان کم بود.

 20. M.L

  سلام به همه دوستان المپیادی کلاس دهم، من به عنوان برادر شما که تجربه بیشتری در مطالعه المپیادی دارم پییشنهاد می کنم در کنار درسهاتون بکوب مرحله دومی کار کنید اگر انشاالله امسال قبول شدید که خوب تکلیف مشخصه ولی اگر خدای ناکرده قبول نشدید تا پایان تابستان فقط تمام وقت مرحله دومی و سومی کار کنید غیر از آزمون های مرحله دوم و جهانی، کتابهای المپیاد کشورهای دیگه رو تهیه و خوب کار کنید و از حل مسایل مختلف و خلاقانه و زیبا لذت ببرید. اما اگر ظرفیت قبولی ۶٠٠ نفری برای سال آینده اجرا شد چون زودتر مطلع شدید و وقت کافی دارید با آرامش و خیال راحت از ابتدای مهرماه ضمن مرور و تکمیل توانایی و مهارت مرحله دوم، برنامه ریزی خوبی برای آمادگی و موفقیت در آزمون مرحله اول پیاده کنید تا باتوجه ظرفیت کم قبولی مرحله اول و افزایش اهمیت آن و طبیعتا افزایش نمره کف قبولی خدای ناکرده ضربه نخورید و فرصت طلایی و دوست داشتنی شرکت و حضور در مرحله دوم را بویژه با توجه به اینکه دیگه سال آخرتون هم هست از دست ندید.
  امیدوارم موفق باشید و خدا به هر کس اجر تلاش هاشو بده و دل شکسته نکنه.

 21. Mohammad Reza

  با سلام. امکانش هست به پست آخر مربوط به سوال 20 توجه ای بکنید و ایهام موجود در صورت سوال را بررسی کنید.(با توجه به اینکه کلید اولیه آزمون توسط باشگاه منتشر شده و پاسخ سوال 20 را 55 در نظر گرفته)

 22. omid.naghshineh

  سلام.
  تمام نظرات تا این‌جا را خواندم. لطفاً اگر می‌خواهید نظری بدهید، نظرات قبلی را مطالعه کنید.
  در پاسخ به برخی سوال‌های تکراری:
  ۱. قید رشته برای شرکت در المپیاد ریاضی کلاً حذف شده است و هیچ تفاوتی بین دانش‌آموزان ریاصی، تجربی و انسانی وجود ندارد.
  ۲. آزمون آزمایشی برای ۹۰۰ نفر سال دهمی، بی‌تردید منجر به قبولی در دوره تابستانی نخواهد شد ولی شرکت در آن می‌تواند مفید باشد. این‌که آیا برگه‌ها تصحیح خواهد شد یا خیر و یا آیا کسب نمره بالا در آن مزیتی دیگر خواهد داشت یا خیر در کمیته باید بررسی شود.
  ۳. در مورد کاهش ظرفیت قبولی نظرات مختلفی مطرح شده است که در این‌جا اکثراً منفی است. یکی از دوستان به دیگری تذکر داده که ریشه موافقت شما دهمی بودن است و باید از زاویه دید یازدهمی‌ها به موضوع نگاه کنید. من به این عزیزان می‌گویم آیا شما نیز از دید سال یازدهمی که دست‌رسی بیش‌تری به اساتید یا منابع المپیادی دارید به موصوع نگاه نمی‌کنید؟ سعی کنید شما هم فارغ از منافع شخصی از زاویه دید سیاست‌گذاری برای المپیاد و منافع ملی به موضوع فکر کنید. من موضوع را با اعضای محترم کمیته مطرح کرده‌ام و ان شاءالله در این مورد مطلبی خواهم نوشت.

  1. maziar

   من نظر و دلسوزی شما رو درک میکنم اما شما در نظر بگیرید دانش اموزانی که امسال سال یازدهم هستند سال پیش هم با دانش اموزانی رقابت کردند که 3 سال المپیاد رو بطور جدی میخوندن در حالی که انها فقط 1 سال المپیاد خونده بودن. همین موضوع هم باعث شد که کف قبولی مرحله دوم سال پیش بصورت عجیبی بالا برود و عملا در حق دانش اموزان دهم سال پیش ظلم شد. امسال هم با توجه به این تصمیمی که شما گرفتید دوباره در حق این دانش اموزان ظلم شده است، دانش اموزانی که برای اولین بار نسل جدید نظام اموزشی بودند و در حقشان ستم بزرگی صورت گرفت. به نظرم ایکاش میشد با تجدید نظر در این موضوع و عملی کردن این طرح برای سال یا سال های اینده باعث شوید یک بار هم که شده این دانش اموزان در رقابتی عادلانه و برابر شرکت کنند و این تصمیمات باعث خراب شدن اینده این دانش اموزان نشود.
   از زحماتتون تشکر میکنم و باز هم میگم که من دلسوزی شما رو برای منافع ملی درک میکنم اما خواهش میکنم در این موضوع با این دید هم نگاه کنید.
   ممنون

  2. yz

   با سلام. ممنون از شما که تمامی نظرات را مطالعه کردید. در مورد صحبت های شما راجع به تعداد افراد قبولی فکر میکنم که دسترسی افراد به معلمین و منابع چه برای دانش اموزان پایه دهم و چه یازدهم فرقی نمیکند و دسترسی برای هر 2پایه یکسان است(لا اقل در محل تحصیل من اینطور است.) دلسوزی و نگرانی شما برای منافع ملی المپیاد قابل درک است ولی خب بنظرم زحمات دانش اموزان پایه یازدهمی هم که تلاش خیلی زیادی برای مرحله 2 و دوره تابستانه کردند و به دلایل مختلف ازمون مرحله 1 امسال رو خوب ندادند نیز باید در تصمیم گیری نهایی در نظر گرفته شود. ممنون از توجه شما.

 23. maziar

  سلام دکتر نقشینه. خسته نباشید
  اولا تشکر میکنم که نظرات رو میخونید و امیدوارم که با تصمیمات درست و منطقی خود باعث رعایت عدالت در ازمون امسال شوید. من دو تا موضوع در مورد دو تا از سوال های ازمون را میخام بیان کنم. اولی درمورد سوال 2 ازمون است. به نظرم این سوال به طور دقیق منظورش رو از کلمه صفحه ای که در اخر آورده بیان نکرده. ممکنه این کلمه به جمله قبلش یعنی صفحات افقی و عمودی برگرده و ممکنه هم به این معنی باشه که کم ترین تعداد صفحه های ایجاد شده. من فکر میکنم که هیچ کدام از دو حالت برداشت از سوال دور از ذهن نیست و به نظرم باید هم عدد 3 و هم عدد 4 به عنوان پاسخ صحیح پذیرفته شود تا حق کسی ضایع نشود. علاوه بر این در سوال 22 هم به اعتقاد من مشکلی وجود دارد. توی این سوال اصلا حرفی از چرخش کاشی زده نشده است و اگر کاشی 1*2 هم قبول بود حتما باید یا میگفت کاشی 1*2 و 2*1 داریم و یا میگفت چرخش ازاد است. به نظر من با توجه به این موضوع که در صورت سوال به چرخش کاشی ها اصلا اشاره ای نشده بود پس فقط میتوانیم با کاشی 2*1 جدول 4*4 را پر کنیم و اجازه استفاده از کاشی 1*2 را نداریم. در این صورت جواب مساله 36 می شود. به این دلیل که مستطیل 2*4 اول و مستطیل 2*4 دوم در چیدمانشان هیچ محدودیتی بر دیگری نمیگذارند و هر کدام 6 حالت دارند پس در کل 6*6 یعنی 36 حالت وجود دارد. قبلا مشابه سوال 22 در مرحله اول و ازمون های معتبر دیگر هم امده بود و برای به وجود نیامدن ایهام احتمالی این موضوع رو به طور کامل روشن کرده بودند.
  از شما میخام که لطفا این موضوعات مطرح شده را پیگیری کنید و با توجه به این که این سوالات پاشخ کوتاه بوده اند، لطفا هر دو جواب ها را قبول کنید تا حقی از من ضایع نشود.
  ممنون

 24. mathsr

  سلام اقای دکتر
  تشکر میکنم که به نظرات ما توجه می فرمایید.
  به نظر خیلی از بچه ها این قانون که 600 نفر بپذیرید قانون خوبی است در جهت منافع ملی .اما مشکلی که کا با این قانون داریم و اینقدر اعتراض می کنیم این است که این قانون واقعا دیر اعلام شد و خیلی از بچه ها خود را برای مرحله دوم اماده می کردند و بیش تر مسایل اثباتی حل می کردند و به هوای 1500 نفر کم محاسباتی کار می کردند .
  یک هفته بعد از امدن بخشنامه امتحانات ترم شروع شد و ازمون مرحله اول 5 روز بعد از امتاحانات ترم برگزار شد . خواهش می کنم این قانون را به سال دیگر موکول کنید چرا که خیلی از سال یازدهمی ها خیلی تلاش کرده اند و حیف است به خاطر این اطلاع رسانی دیر تلاش های شان از بین برود.
  با تشکر فراوان

 25. ArmanFazeli

  سلام،
  من به طور اتفاقی با این وبسایت آشنا شدم و خیلی خوشحال شدم از اینکه دیدم محلی برای صحبت کردن و آشنا شدن دانش آموزهای المپیادی با همدیگه قبل از شروع دوره تابستون ساخته شده.
  با آرزوی موفقیت برای همگی،
  آرمان

 26. HHHH

  لطفا نتایج رو سریع تر اعلام کنین
  چون خیلی از سال دهمی ها هستن که نمیدونن برای مرحله دوم المپیاد کار کنن یا برای المپیاد سال بعد
  اوضاع ما یازدهمی ها هم که بد تره
  امسال تعداد قبولی ها کمتر شده و در ضمن سطح سوالات نسبت به سال های قبل خیلی تغییر کرده
  برای همین حدس کف قبولی غیر ممکن شده
  ما یازدهمی ها باید بدونیم برای مرحله دوم المپیاد کار کنیم یا کنکور
  چون این فرصت دو ماهه هم توی کنکور و هم توی المپیاد میتونه نتیجه مستقیمی داشته باشه
  من توی خیلی از سایت ها و کانال ها دیدم که میگن کف قبولی تقریبا ۲۸ درصده
  کسی که مثلا ۴۰ درصد جواب داده خیالش جمع عه که قبول میشه و برا همین میشینه با خیال راحت المپیاد کار میکنه
  و کسی که مثلا ۱۰ درصد جواب داده و یازدهمی هم هستش میدونه که دیگه احتمال قبول شدنش نیست و روی کنکور تمرکز میکنه
  اما این وسط تکلیف کسی که مثلا ۳۰ درصد جواب داده چیه؟
  خیلی از موسسه ها مثل کانون که آزمون هاشون نزدیک ساعت ۱۲ تموم میشه نتایج رو ساعت ۳ تا ۴ بعد از ظهر ارائه میدن
  و تعداد داوطلبان آزمون در اونجا خیلی بیشتره
  شما فکر نمی کنین دو ماه برای تصحیح برگه ها با دستگاه زیادی دیره؟
  امیدوارم در این سیاست استرس دادن به دانش آموزا یه کم تجدید نظر کنین

 27. ama

  سلام.آقای استاد نقشینه آیا شرکت در آزمون المپیاد موازی برای همه ی دانش آموزان مجازه یا فقط برای کسانی که تو مرحله دوم قبول شدن؟ اگه یه نفر تو موازی شرکت کنه و نتیجه ی قابل توجهی بگیره چه مزایایی براش داره؟

 28. M.L

  استاد جناب دکتر نقشینه سلام
  تشکر از اینکه نظرات دوستان را خوانده اید.چند روزی در وبگاه پیامی نگذاشته بودید فکر کردم حتماً نظرات و دلایل بچه ها رو قبول کردید منم دییگه وارد وبگاه نشدم و بعد از چند روز به این امید که خبر خوشی از شما ببینم دیشب وارد وبگاه شدم اما متاسفانه دیدم صحبت از منافع ملی کرده اید و نادیده گرفتن حقوق بچه ها و قربانی کردن ما رو به منافع ملی نسبت داده اید. بچه ها در پاسخ شما دیدگاه های خوبی گذاشته اند. منم با اجازه تون در تکمیل نظرات قبلی خودم و بقیه دوستان نکاتی را مطرح می کنم :
  استاد صرف نظر از تغییر سبک آزمون و مشکلات ناشی از آن، اعتراض و گلایه اول و اصلی ما دیر هنگام اعلام شدن تصمیم مهم و سرنوشت ساز کاهش 60 درصدی تعداد قبولی مرحله اول آن هم در حین آزمون های ترم اول دبیرستان است که بچه های کلاس یازدهمی را که به عنوان آخرین فرصت شرکت درالمپیاد،عمدتاً خودشان را برای مرحله دوم آماده می کردندغافلگیرکرده وبه همه مون ضربه وارد کرد و فرصتی هم برای جبران نداشتیم ضمن آن که رسانه ای کردن این تصمیم قبل از آزمون به همه شوک و استرس وارد کرد وفقط موجب دلهره و نگرانی ما شد. درخواست عاجزانه ما توجه به اعتراضات و دلایل بچه های کلاس یازدهمی و رعایت حال و شرایط ما و تجدید نظر در این تصمیم است، بخصوص برای امسال و برای ما نسل قربانی شده برنامه های آموزش و پرورش نسبت به گذشتگان و آیندگان مون که قبلاً آنها را تشریح کرده ام و الان هم در المپیاد داریم قربانی می شویم. چرا که گذشتگان ما تا سال قبل 3 سال فرصت آموزش و شرکت درآزمون المپیاد را داشتند و درصد قبولی مرحله اول شون هم بیشتر بود اما به ما بجای 3 سال تنها 2سال فرصت شرکت در المپیاد داده شده است، استسنائاً فقط ما یازدهمی های امسال، از این 2 سال هم، یک سال شو که پارسال باشه و ما اولین سال مون بود با بچه های کلاس سوم دبیرستانی که تجربه سه ساله آموزش و شرکت درالمپیاد را داشتند رقابت کردیم (که خوب نتیجه شو شما بهتر می دانید اگر نفرات کمی هم نتیجه گرفته باشند مطمئناً در خانواده یا مسیر آموزشی استثایی قرار داشته اند.) پس تنها فرصت واقعی، اصلی و سرنوشت ساز و امیدمون به عنوان آخرین فرصت به امسال بود (که طبیعتاً با توجه به روندهای گذشته برای نتیجه گرفتن باید از زمان حداکثر استفاده را می کردیم و خودمون را برای رقابت مرحله دوم که به مراتب سنگین ترهست و زمان آمادگی خیلی کمی هم داره آماده می کردیم) که آن را هم شما با این تغییر ناگهانی دارید از ما می گیرید و زحمات و تلاش های شبانه روزی ما را هدر می دهید.
  استاد عزیزمون در کلاس المپیاد، جناب دکتر … از دو سال پیش مرتب در کلاس تکرار می کرد و در جلسات برای خانواده هامون بیان می کرد که : ” هدف من کسب مدال المپیاد نیست، اگر دنبال مدال هستید اشتباه فکر می کنید، هدف تربیت و پرورش انسان های خلاق، اهل اندیشه و تفکر و صاحب ایده است، انسان هایی اندیشمند، نخبه واهل تحقیق که از علم لذت ببرند و به آن عشق بورزند و هیچ وقت از علم و کلاس خسته نشوند، جامعه به اینگونه انسان ها نیاز دارد. ” پس جناب استاد دکتر نقشینه ما کلاس یازدهمی ها هم از شما خواهش می کنیم فقط به مدال آوری و بچه های مدال آور فکر نکنید و بر این اساس و محور برنامه ریزی نکنید و با دید و نظر بلند تون از ما و این تفکر حمایت کنید و با عدم تغییرظرفیت قبولی به تعداد بچه های بیشتر فرصت بیشتری بدهید تا چند ماه دیگه شبانه روزی و عاشقانه در این مسیر ارزشمند تلاش کنند و قدم بر دارند.
  همینطور مسئول واحد پژوهش و المپیاد دبیرستان مون جناب دکتر …، دوسال پیش در جلسه عمومی که خانواده ها هم بودند گفتند: ” بیایید اجازه دهیم مردان فردای کشور جسور بودن و تصمیم گیر بودن را تمرین کنند.” جناب استاد دکتر نقشینه ما کلاس یازدهمی ها با همه مشکلات و بلاهایی که به سرمان آمد شجاعت و جسارت و ریسک کردیم و علاوه بر دروس مان مسئولیت اضافی و سنگینی را قبول کردیم و شب و روز وقت گذاشتیم و وارد مسیر المپیاد شدیم مسیری که شما مسئول و راهبر آن هستید پس از شما خواهش می کنیم در این مسیر ما را تنها نگذارید و از ما پشتیبانی کنید تا در برابر زحمات و دلسوزی های اساتید محترم، اولیای دبیرستان، دوستان و خانواده ها مون شرمنده نشویم.
  استاد خدا شاهده که چند شب پیش از آنکه این پیام شما را در مورد منافع ملی ببینم، اتفاقا منم داشتم با پدرم درهمین مورد صحبت می کردم و در واقع گلایه و انتقاد می کردم که باید بیشتر به منافع ملی توجه شود و واقعا موضوع را شخصی نمی دیدم. درد و دلم طولانی شده اگرانشالله بتونم فردا براتون نظرم را در مورد ظرفیت قبولی مرحله اول می نویسم.
  استاد عزیز جناب دکتر نقشینه تشکر می کنم ببخشید وقت شما را گرفتم.

 29. mathsr

  سلام اقای دکتر با عرض خسته نباشید
  به نظر نمی رسد اینکه ظرفیت قبولی 1500نهر شود ضرری برای منافع ملی داشته باشد بلکه به سود منافع ملی است
  سبک سوالات مرحله اول با سبک سوالات مرحله دوم بسیار فرق دارد.سبک سوالاتIMOمشابه سبک سوالات مرحله دوم است.
  بعضی از بچه ها هستند در سوالات تشریحی و اثباتی بسیار قدرند اما در سوالات محاسباتی مشکل دارند این دانش اموزان اگر در ازمون مرحله دوم شرکت کنند می توانند نمره نسبتا بالایی کسب کنند.اما بعضی در سوالات محاسباتی قدرند(کنکوری ها)اما در سوالات اثباتی بسیار ضعیف .با کاهش ظرفیت ممکن است بعضی از افراد که در سوالات اثباتی قوی اند قبول نشوند و برعکس کسانی که صرفا محاسباتی کار کرده اند قبول شوند و بدین ترتیب ممکن است خیلی از بچه هایی که خود را برای ازمون های تشریحی و مرحله دوم اماده کرده اند نتوانند به مرحله دوم راه پیدا کنند و جای ان ها را کسانی که صرفا برای مرحله اول اماده شده اند و هیچ امادگی برای مرحله دوم ندارند بگیرند.در صورتی می توان گفت این کاهش ظرفیت به نفع منافع ملی کشور است که ازمون مرحله اول هم جنبه اثباتی و مشابه مر حله دوم باشد.ممکن است امار ها چیز دیگری را نشان دهد ولی نظام اموزشی عوض شده است و احتمال دارد اتفاقات بالا رخ دهد و این به ضرر منافع ملی است به علاوه اگر ظرفیت 1500 نفر شود ضرری به منافع ملی نمی رساند مطمنا اگر سودی نداشته باشد ضرری نیز نخواهد داشت.
  از این گذشته به اطلاع رسانی خیلی از ما یاز دهمی ها نتوانستیم خود را در سوالات محاسباتی قوی کنیم و به دلیل اگر ممکن است این قانون را به سال دیگر موکول کنید چرا که همه بچه های سال دهمی از الان می دانند که سال دیگر ظرفیت 600 نفر است و از الان خود را برای سال دیگر اماده می کنند .
  از شما بسیار تشکر می کنم که به نظرات ما توجه می فرمایید

   1. mathsr

    سروش جان
    نظرت کاملا درست و منطقیه اما معمولا هرکس به صورت جدی کنکور کار می کند ازمون مرحله اول را خوب می دهد.
    اما بعضی ها که به صورت جدی تشریحی و اثباتی کار می کنند ممکن است به هوای 1500 نفر کم نر مرحله یک کار کند قبول کن که سبک سوالات مرحله اول با مرحله دوم 180 درجه فرق می کند .

 30. Amin_Monadi

  با سلام جناب دکتر نقشینه.
  من هم مثل بقیه یازدهمی های اینجا فکر میکنم که ۶۰۰ نفر برای مرحله اول امسال تعداد کمیه. شما فرمودید که دلیل این کاهش ظرفیت ، آمار سال های پیش هست ولی فکر نمی کنم امسال مانند سال های گذشته باشه چرا که شرایط ما با سوم های سال های پیش خیلی متفاوت هست. سومی های پارسال ۳ سال برای المپیاد کار کردن و ما ۲ سال. (در ضمن سطح کتب ریاضی ما تو دو سال گذشته اصلا با سوم های پارسال قابل مقایسه نیست.) این باعث میشد بین نمره آزمون افرادی که برای المپیاد جدی کار کرده اند و افرادی که تنفننی آزمون داده اند فاصله بیشتری باشد. ولی امسال و با این نوع سوالات که با هر سال تفاوت داشت حتی کنکوری ها شانس بیشتری برای قبولی دارند.
  اگر هم بر فرض آمار سال گذشته عینا تکرار شود، اگر همان تعداد قبلی را قبول کنید در حق کسی ظلم نمی شود و کسانی که لیاقت قبولی در مرحله ۲ را داشته باشند قبول خواهند شد چه نفر اول از بین ۱۵۰۰ نفر و چه نفر آخر.
  لطفا به نظرات ما هم توجه کنید؛ مبادا که سرنوشت کساتی که واقعا لیاقتش را داشته اند خراب شود و خدایی نکرده حق ناسی بر گردن مسئولان باشد.

 31. M.Sh

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت مسئولین سایت و المپیاد و دوستان المپیادی
  سوالی داشتم. بنده متاسفانه به دلایلی ۲۳% زدم. میتونم امیدوار باشم؟ پارسال که ۱۵۰۰ نفر قبولی داشتند کف قبولی چند بوده؟

 32. Alirezarahmani21152@gmail.com

  شمایی که دم از منافع ملی میزنید
  شما در یک سال سه کار انجام داده اید
  ۱- زمان را کم کرده اید
  ۲- سوالات را به صورت پاسخ کوتاه کرده اید
  ۳- ظرفیت را ۶۰ درصد کم کرده اید
  در هر جای دنیا وقتی می خواهند کاری سرنوشت ساز را انجام بدهند یک سال به صورت ازمایشی فقط یک کار را انجام میدهند.
  بعضی ها هم کمی خوب جواب داده اند و از این طرح گله ای ندارند و کسی کلی بر مبنای المپیاد کار گرده و هیچ کسی تا روز قبل از همه این تصمیمات او را اگاه نکرده گناهی ندارد.
  مسئولین لا اقل امسال فقط ظرفیت را کم میکردید یا فقط نوع سوالات عوض میشد.
  لطفا سکوت نکنید.

  1. omid.naghshineh

   سلام.
   گوشه و کنایه زدن کار شایسته‌ای نیست.
   ۱. زمان چه چیزی کم شده است؟!
   ۲. سوالات تا سال ۹۲، به مدت چند سال، شبیه امسال بود و این آزمون برای مرحله اول المپیاد ریاضی، کاری تجربه‌شده است و ما آن را کاملاً به آزمون تماماً ۵ گزینه‌ای ترجیح می‌دهیم. این نوع سوال به سوال تشریحی شبیه‌تر است. مشکلات آموزش و پرورش موجب بازگشت به گذشته شده بود نه تصمیم کمیته علمی.
   ۳. این‌که در المپیاد ریاضی سال‌ها بسیار بیش‌تر از تمام المپیادها و بیش از نیاز غربال‌گری، یعنی ۱۵۰۰ نفر، برای مرحله دو پذیرفته می‌شدند و برگه همه آن‌ها تصحیح می‌شد، جای تقدیر دارد. الان هم به ده برابر مرحله بعد، یعنی ۶۰۰ نفر پذیرفته می‌شوند، کاملا موجه و کافی است.

   1. mathsr

    با سلام
    درست است ممکن است کافی باشد اما خیلی از بچه ها خود را برای ازمون مرحله دوم اماده کرده اند و به هوای 1500 نفر بوده اند این قانون بسیار دیر اعلام شد و این واقعا به ضرر بچه هاست . با تشکر از زحماتتان

 33. Mohammad hossein

  سلام اگه امکانش هست زودتر نتایجو بدین برای شما فرقی نمیکنه ولی برای ما به قیمت اینده مون تموم میشه کم کاری های هر ساله کمیته هر سال هم به ضرر ما تموم میشه لاقل بدونیم تا اردیبهشت بخونیم یا بزاریم کنار واقعا بی احترامی نباشه خیلی ناشیانه برخورد میکنید با این قضیه که تو اینده خیلیا ها هم دخیله واقعا مدیونید به خیلیا❤

  1. omid.naghshineh

   سلام.
   باش‌گاه باید یک بار کلید اولیه را در معرض دید عموم قرار دهد، برای جمع شدن نظرات فرصت دهد، نظرات را برای کمیته‌ها بفرستد، نظرات در کمیته‌ها بررسی شود تو کلید نهایی آماده شود و در نهایت نتیجه را برای هر ۷ المپیاد اعلام کند. بخشی از این کارها به عهده کمیته و بخشی به عهده نیروهای عزیز اجرایی است.
   البته شما احتمالاً از وضعیت باش‌گاه اطلاع ندارید. یک چشمه از آن اخیراً کمی عمومی شد و آن حدف آزمون سمپاد بود. سال‌هاست که المپیاد با مشکلاتی تعمدی مواجه است که اگر شما از آن اطلاع داشتید سوالتان این بود که چرا المپیاد هنوز هست.
   شما که به این شکل از دیگران توقع وارید، ان شا الله روزی که خودتان کاری را به‌عهده گرفتید، با وجود همه مشکلات، طوری عمل کنید که مثل خودتان از شما رضایت داشته باشد.
   موفق باشید.

 34. Alirezarahmani21152@gmail.com

  درد ما کلید نهایی نیست جان من
  ابنکه همه المپباد ها بیشتر از ۱۰۰۰ ظرفیت دارد ولی در این المپیاد ظرفیت را کرده اند ۶۰۰ نفر
  اینکه هیچ اطلاع رسانی صحیحی از نوع ازمون انجام نگرفت خود من یک روز قبل از ازمون این را فهمیدم

 35. M.Sh

  جناب نقشینه نقد و اعتراض دانش آموزان به شما همکاراتون و فرهیختگانی که به کشور و دانش آموزان خدمت میکنند نیست. نقد به مدیرانی ست که با تصمیمات ناگهانی که صبح پس از بلند شدند تصمیم تازه میگیرند نقد به مدیرانی ست که اهداف و برنامه های دانش آموزان و مدیران و مسئولانی مثل شما را نقش بر آب میکنند. مثل نظام ۶ ۳ ۳ مثل حذف کنکور مثل تصمیمات المپیاد مثل حذف حذف سمپاد و نمونه دولتی و …

 36. Alirezarahmani21152@gmail.com

  من هم مشکلی با کمیته ندارم
  البته طبق گفته خود شما اقای نقشینه کسانی امید مدال را دارند که زیر رتبه ۶۰۰ باشند
  اگر این گونه باشد پس چرا هیچ المپیادی ظرفیت را کم نکرده
  چرا با این که المپیاد کامپیوتر زیر مجموعه خود شماست ،ظرفیت را کم نکرده است؟؟؟
  شما با این کار چه بسا اینده ما را از بین ببرید

 37. mathsr

  سلام اقای دکتر نقشینه
  تمام بچه های سال دهمی از الان می دانند که سال بعد قرار است شما 600 نفر برای ازمون مرحله دوم قبول کنید و از الان خودشان را برای سال اینده در ازمون مرحله اول اماده می کنند
  اما ما بچه یازدهمی ها خیلی دیر متوجه شدیم و اینکه امسال 600 نفر قبول کنید واقعا ظلمی در حق ما که بچه های نظام جدید هستیم و هنوز نمی دانیم کنکور داریم یا نه و چه برنامه ای برای مادر اموزش پرورش ریخته شده است و با این حال ریسک کردهایم و المپیاد می خوانیم خواهش می کنم این قانون را به سال دیگر موکول کنید.

  با تشکر

پاسخ دهید