سخنی با والدین

اگر فرزند شما به ریاضیات علاقه‌مند است او را تشویق کنید که در مسابقات المپیاد ریاضی شرکت کند تا با استفاده از این رقابت علمی به‌تر بتواند استعداد خود را شناسایی و شکوفا کند. به او تذکر بدهید که کسب رتبه و مقام نباید هدف اصلی او باشد. تجربه نشان داده است که این فعالیت نه تنها به درس و قبولی در کنکور لطمه‌ای وارد نمی‌کند، بلکه می‌تواند اثرات مثبتی نیز از این جهات داشته باشد.

از فرزند خود انتظار نداشته باشید که لزوماً به مراحل نهایی راه پیدا کند. رقابت در این مسابقات بسیار فشرده است و نرسیدن به مراحل نهایی دلیل ناتوان بودن دانش‌آموز نیست. داشتن چنین توقعاتی فشار روانی آسیب‌زننده‌ای را به دانش‌آموزان وارد می‌کند.

مراقب مؤسساتی که می‌خواهند شما را سرکیسه کنند باشید! باشگاه دانش‌پژوهان جوان، متولی رسمی همه المپیادها، زیرمجموعه وزارت آموزش و پرورش است و فعالیت آن جنبه اقتصادی ندارد. برخی مؤسسات ظاهراً علمی با مدارس یا دانش‌آموزان یا اولیای آن‌ها تماس می‌گیرند و آن‌ها تشویق می‌کنند که برای موفقیت در المپیاد از کلاس‌ها و کتاب‌های آن‌ها با هزینه‌های زیاد استفاده کنند. این مؤسسات حتی گاهی خود را متولی المپیاد معرفی می‌کنند. پس در برخورد با چنین مؤسساتی تحقیق کنید تا پول خود و وقت فرزندتان هدر نرود.